Zimování
Želvám které pochází z lokalit kde je jim zimování přirozené, samotné zimování prodlužuje život a přispívá ke správnému životnímu rytmu.
Je ale strašákem mnoha začátečníků zda zimování zvládne on a tím i jeho želva.
Zimování NENÍ nezbytně nutné, ALE JE POTŘEBA HO NAHRADIT AKTIVNÍM ODPOČINKEM.
Nezimujeme želvy mladé, jednoleté, želvy které máme krátce a nevíme nic o jejich dřívějších chovných podmínkách a životosprávě, dále želvy které nebyly v dobré kondici nebo se léčily daný rok před zimováním.
Venkovní chov. = NEJVHODNĚJŠÍ
Želvy které mají dobře zateplené venkovní domky s uzavíratelným vchodem, se můžou do výběhů přesouvat o mnoho dříve, což bývá zhruba v březnu podle aktuálního počasí. Tyto želvy musí být na přesun ven teplotně připravené takže pro ně neplatí stejné podmínky viz výše.Minimálně týden až dva se připravují na přesun ven tak, že se vypne výhřevná žárovka a želvy zůstávají při pokojové teplotě s co největším nočním poklesem. Poté se v teplejší den přesunou najaře do venkovního výběhu se zateplenou boudou alespoň tak aby nepromrzla při jednorízových třeba -5°C.
Běžně se želvy můžou přesunout ven když se noční teploty ustálí nad bodem mrazu (ideálně nad 0-5°C) a denní teploty se dostávají přes 10°C.
Želvy si tak venku v těchto chladných měsících dokonale odpočinou a jsou připravené aktivovat až do pozdního podzimu, dokud zase nebudou hlášeny trvalé noční poklesy pod bod mrazu. Jednorázové mrazíky které nepromrznou boudu nevadí. Nechte venku želvy dokud je to možné, je to pro jejich pevné zdraví.
Jak nahradit zimování.
Příkladně v panelovém bytě není samotné tvrdé zimování možné z důvodu vysokých teplot.
Takové želvy ale musí zimovat (odpočívat) lehčím spánkem.
- Plánovaný odpočinek
Nejvhodnější doba je na podzim ale někdy na želvy kteřé nezimovali přijde únava i na jaře.
Každý rok na podzim třeba začátkem října začněte pomalu postupně zkracovat dobu svícení výhřevnou žárovkou a uvb zdroje, z původních 7 hodin denně (8 - 15h) postupně, třeba o půl hodiny denně. Taktéž zkracujte denní osvětlení z původních 12 hodin po půl hodině. Zhruba v polovině příprav se výhřevná žárovka a uvb zdroj úplně vypne a ponechá se pouze osvětlení které se dále postupně zkracuje až na dvě hodiny denně a pak se taktéž vypne. Zkracování dne a pokles teplot by mělo trvat zhruba měsíc, až se dopracujeme ke zhasnutí všeho osvětlení a topení v teráriu. Kdy ž je želva viditelně unavená je lepší neprodlužovat jí aktivní období a pokles provést během pár dnů. Terárium nebo jiný odpočinkový prostor je vhodné zakrýt nějakou lehkou látkou pro klid želvy.
Teplota pro aktivní odpočinek želvy je vhodná co nejnižší. Tvrdé zimování sice probíhá při teplotě kolem 7°C ale i v 15°C až 20°C je želva schopná si odpočinout.
Pro rozmnožování evropských želv, je ale potřeba tvrdé zimování při nízké teplotě.
Těsně před vlastním odpočinkem svého chovance zvažte a váhu si zapište. Tu pak po dvou týdnech budete kontrolovat. Váha nesmí klesnout pod 10% původní váhy. V takovém případě by se muselo začít rychle odzimovávat opačným postupem.
Jelikož v bytových podmínkách nelze dosáhnout nízkých teplot při kterých by se organizmus želvy zpomalil natolik že by šetřil energii i bez příjmu potravy, je potřeba želvě po dobu než trvale zaspí předdkládat lehce stravitelnou potravu v menších dávkách a samozřejmě čerstvou vodu. (jetel, pampelišky, čínské zelí, polníček)
Doba odpočinku je různá, a to jeden až 4 měsíce podle kondice želvy, ovšem měla by trvat minimálně jeden měsíc a déle zase podle kondice želvy kterou průběžně hlídáme kontrolou její váhy.
- Neplánovaný odpočinek:
Naše želva najednou nechce žrát, polehává více pod výhřevnou lampou, nebo je neustále zahrabaná někde v rohu terária, je viditelně je unavená.
Nato musíme včas zareagovat a poskytnout jí odpočinek.
Pravidla jsou stejná jako v plánovaném zimování, jen musí vše proběhnout v mnohem kratší době protože organismus je již unavený a dlouhou přípravou a vyššími teplotami by slábnul. Většinou je taková želva pro nežravost i částečně vyprázdněná.
NEKRMÍME!!!! zkrátíme dobu osvitu výhřevné žárovky na pár hodin denně kolem poledne, po zhruba třech dnech jí vypneme úplně, zároveň zkracujeme asi týden dobu osvitu deního osvětlení až VŠE vypneme a v co nejchladnějším místě bytu jí necháme odpočívat, případně až po 14 dnech odpočinku zakryjeme přehozem pro klid a šero. Pro aktivní odpočinek je potřeba nižších teplot, takže pokud v teráriu nedocílíme 18 - 20°C přemístíme někam kde je chladněji. V paneláku kde tato možnost není se musíme spokojit alespoň s touto teplotou, případně přemístit někam do chladnější místnosti na podlahu kde je teplota o něco nižší.
Proto je pro naše chovance zimování plánované, protože na podzim kdy ještě nezačale topná sezona se dá i v paneláku docílit nižších teplot.
Nyní o opravdovém tvrdém zimování.
Zimování (zimní spánek - hibernace)
Nejvhodnější pro želvy tak i pro chovatele je venkovní chov s možností přirozeného zazimování, sami se zde připraví na hibernaci. Jak se dny zkracují, slunce slábne a noční teploty postupně klesají, na to želvy zareagují a postupně začnou omezovat svoji aktivitu i příjem potravy a postupně se vyprázdní.
Želvy necháváme ve venkovních výbězích až do příchodu prvních trvalých mrazů. Bývá to z pravidla od října do listopadu. V těchto dnech, kdy jsou denní teploty kolem 5°C a noční teploty začínají každodenně padat pod 0°C, je čas k přemístění želv do zimoviště.
Před samotným zimováním je nutné, si zapsat aktuální hmotnost želv, které budou hibernovány!
Příprava hibernace v domácích podmínkách:
Během 3-4 týdnů, na počátku podzimu (cca začátek října), snížíme krmnou dávku , ale zachováme želvě přístup k vodě. Želva by už 14 dní před zazimováním neměla přijímat žádnou potravu.
Postupné snižování teploty se provádí taktéž v průběhu 3-4 týdnů. Během této doby by měla teplota želvy postupně klesnout na 10 °C. Pak už lze želvu přenést do zimovacích prostor. Pozor: pokud želva i při těchto teplotách za týden odmítá usnout, snaží se dostat ven a je neklidná, pak želvu nenecháme zimovat ale postupně zase navyšujeme teploty a světlo, a vrátíme do terária. Rychlost poklesu teploty by se měl pohybovat kolem 5 °C za týden. Vhodná hibernační teplota se pohybuje v rozmezí 5 ÷ 7°C. Snížení teploty se může docílit pobytem v chladné místnosti.
Zimování : se provádí při teplotě 4 ÷ 7°C. Velkou chybou je zimování želv při teplotě vyššínad 8 °C. Organismus želvy se vyčerpá a nemusí zimování přežít.
Nicméně i ve vyšších teplotách lze želvu nechat odpočinout. Pak nemluvíme o tvrdém zimování nad 8°C ale o aktivním odpočinku.
V obou případech želvy pravidelně vážíme, zimující stačí jednou měsíčně a odpočívající želvy doporučuji častěji, i jednou týdně. Váha může v průběhu zimování klesat kde maximální bezpečný úbytek je do 10% původní váhy, když se úbytek přiblíží této hranici, ihned začneme s postupným odzimováním.
Vlhkost substrátu zimoviště doporučuji kolem 80%, nebo na suchu s 90-95% vlhkostí vzduchu, u želv stepních doporučuji menší vlhkost, zároveň je nutná dobrá ventilace – případně každodenní výměna vzduchu, což je prevence proti plísním které nemají v zimovišti co dělat!!!. Hlídáme teplotu a po dvou týdnech vizuálně kontrolujeme.
Jsou 3 možné varianty zimování :
1) ve venkovním výběhu (ve volné přírodě) – nelze dobře kontrolovat, vyšší riziko vzniku komplikací.
2) ve sklepě – vyprázdněná, se uloží do dřevěné nebo plastové bedýnky s větracími otvory ve stěnách. Bedýnka je naplněná do poloviny zeminou (např. směs listí, hrabanky, rašeliny, písku apod. ) a suchým listím, želvu také listím můžeme přikrýt. Bedýnku zabezpečím proti hlodavcům (např. pletivem) a uložím ji do temného a chladného sklepa, kde je udržována vlhkost a teplota v rozmezí 3-7 °C. Vlhkost případně udržujeme rosením substrátu i stěn bedýnky.
3) v lednici – je krajním řešením, dobře se uhlídá teplota ale horší je to s uhlídáním potřebné vlhkosti. Musí se větrat nebo zajistit přívod vzduchu. Nikdy nezimujeme želvu společně s potravinami ale v čistě pro to určené lednici. Želvu uložíme do vhodné plastové vaničky s větracími otvory. Jako substrát použijeme opět suché listí a rašelinu. Umístíme k ní misku s vodou a vlhkoměr.
Já osobně zimuji želvy venku v jejich boudách které jsou termostatem hlídané a temperované na teplotu kolem 5°c, tam se také sami na jaře probouzí.
Délka zimování – Ve volné přírodě, probíhá hibernace v době od konce října do března následujícího roku. Zimování více jak 5 měsíců je rizikové. Lepší je krátká hibernace, s adekvátní přípravou, a následné postupné probuzení.
Želvy z terárií které zimují poprvé, nikdy nedoporučuji zimovat celou zimu, prvně třeba do konce prosince a další rok o měsíc déle až zvládnou celou zimu.
Probuzení z hibernace:
Postupné navyšování teplot, děnně asi o dva stupně. Nejlépe želvu ze zimoviště přemístit v temné bedýnce (i se substrátem) do chladné místnosti kde je teplota 10 ÷ 12°C, po několika dnech, až se želva po bedýnce začne pohybovat, přemístíme do místnosti s teplotou 15 - 18°C a mírným světlem, čekáme na postupné probuzení, po několika dnech můžeme zvýšit teplotu na 20÷22 a začít po pár hodinách svítit mírným osvětlením, nebo umístíme bedýnku na místo kde je více denního světla. Další den když je želva aktivní umístíme do terária s přiměřěnou teplotou a osvitem bez výhřevné lampy, od dalšího dne postupně po několika hodinách rozsvěcujeme topnou žárovku slabší watáže pod kterou bude teplota začínat na 26°C a postupně během týdne navyšujeme až na 30°C což ponecháme nějaký čas jako simulaci jara.
Proces odzimování by měl trvat nejméně týden. Rychlá změna teploty želvu zahubí (nemá plně nastartovaný krevní oběh).
Krmení zpočátku pomálu, zelenou stravou až od teploty 20°C. Misku s čerstvou vodou stále.
----Nezimuji nikdy želvu která není zdravá, dosti silná (tukové zásoby kolem končetin) nebo želvu kterou jsem si čerstvě přinesl a neznám její zdravotní stav ani chovné podmínky. ----
Toto je jen přibližný návod a každý chovatel musí zimování a odzimování zařídit podle svých technických možností a musí se naučit rozpoznávat momentální stav a potřeby želvy.
Pokud nemáte potřebné možnosti k zimování, nejste si zcela jisti a nemáte v úmyslu rozmnožování želv, je zde vždy určité riziko, tak raději želvu nezimujte. Zimování želv lze doporučit zkušenému chovateli. Pokud nejsou želvy zimovány, je třeba jim vytvořit podmínky pro zajištění plné aktivity po celý rok, tj. i období odpočinku, viz výše.