Jak začít ???

Náš chov ještěrů.
1 2 3 4 5

Před pořízením želvy  - si nejprve zjistěte vše o jejím chovu a připravte pro ní ideálně želví stůl. Zařízením se rozumí, osvětlení včetně výhřevné lampy, UVB zdroje a  denního osvětlení. Dále jako substrát, kopaný písek a co nejnižší misku na vodu.

Želvu doporučuji pořizovat, jak již bylo zmíněno, výhradně přímo a osobně u osvědčených chovatelů. Vždy si raději udělejte výlet přímo k chovateli než si želvu nechat posílat nebo pořizovat ji někde na parkovišti z tzv.  rozvozů...takové želvy jsou stresované a nikdo Vám nezaručí jejich zdraví a kondici.

Chovatel který vám bude tvrdit že želvě stačí menší terárium př. 80x40 cm, nebo že jí stačí jedno světlo, nebo Vám bude nabízet nějaké vitamíny, granule a podobné nesmyslné názory, není chovatel kterému záleží na životě zvířete. OD TAKOVÉHO "CHOVATELE" ŽELVU NEKUPUJTE

Pozor je chovatel a "chovatel" nebo jako je to dnes třeba se psi...jsou pouze množitelé a o tom co želva potřebuje aby se dožila svých 80 a více let vědí minimum.

Nyní k chovu.....

 

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Dostali jste nečekaně, nebo našli želvu,...a co teď?....nic o ní nevíte!!!!

Nezoufejte, první kroky zvládnete snadno.

Nejlepší variantou je venkovní výběh což je pro želvu přirozené.

Ve výběhu může  být minimálně od května do října. Více o zařízení výběhu v sekci Základy chovu.

- Domácí ubikace.

Pokud doma nemáte ani tolik potřebnou ubikaci, ......určitě ji během několika málo dní pořiďte.

Porozhlédněte se doma a najděte nějaký plastový box (NÍZKÝ) stěny maximálně 20 cm vysoké, nebo bedýnku  cca 80x40cm s výškou takovou aby nevylezla.

Na dno je potřeba sehnat kopaný písek (stavebniny, les).

Taky je možnost nakopat venku trochu čisté písčité zeminy, jen ne z místa kde se chodí vyprazdňovat psi.

Zeminu z poloviny prostoru dost navlhčíme, želva (a to hlavně mladá) musí spát na vlhkém podloží.

Tím máme vyřešeno "provizorní" ubytování.

Další důležitou potřebou je zajištění tepla.

První den nechte želvičku v pokojové teplotě s dostatkem denního světla a na druhý den si připravte výhřevné světlo.

Nejjednoduší je prozatím použití obyčejné stolní lampičky, do které dáme obyčejnou žárovku (musí hřát), tj. alespoň 40W. Umístíme k bedýnce tak, aby v jednom rohu vzniklo pro želvičku výhřevné místo, ...položte teploměr do tohoto místa a seřiďte vzdálenost žárovky tak, aby na substrátu bylo 30÷35°c.

Toto světlo rozsvěcujte ráno kolem 8 hodiny a vypínejte v 15 .00h

Umístěte příbytek nejlépe blízko okna aby měla i denní světlo.

Na noc všechna světla vypnete a necháte teplotu klesnout co nejblíže 18 °c.

Potrava:

Pokud venku roste zeleň, zaskočte pro nějaké ty listy pampelišky, jetel, jitrocel. V případě zimy zaskočte do obchoďáku pro čínské zelí, čím zelenější tím lépe...dobře omyjte.

Starší želva stejně pravděpodobně bude pár dní trucovat a nebude žrát. Nic si z toho nedělejte, ony nesnášejí náhlé změny.  Čerstvou potravu ale předkládejte stejně, ona se umoudří, někdy to trvá den, někdy 3, někdy týden a není výjimkou ani měsíc....jsou tvrdohlavé ale hlad je donutí.

Dejte do bedýnky dostatečně velkou ale ne moc hlubokou misku s čerstvou vodou, tak aby do ní mohla želva pohodlně vlézt a vylézt. Nejvhodnější jsou nízké keramické podmisky.

Tak a želva má provizorní podmínky k přečkání "pár" dnů.

Mějte na paměti, že želvy špatně snášejí jakékoli změny, tak pořiďte potřebné trvalé zařízení v co nejkratší době aby si želva nestačila na provizorní zvyknout a neměla stres zase z dalšího přesunu.

První týdny než si želva viditelně zvykne na nové prostředí, omezte jakou koli manipulaci s ní na minimum.!!!!!

Vždy nechte želvu ať si dělá co chce, nenutit do jídla, do koupání a jiné činnosti!!!!

Dál už sekce - Základy chovu.