12 zásad
------ Jednu zásadu musím vyzdvihnout před ostatní, jelikož je to častý problém nemocných želv.
Nechovejte želvy v nenším uzavřeném teráriu než 110x50 cm, u takového terária vysaďte všechna dvířka. Uzavřená terária s opravdu kvalitním větráním můžete použít až od velikosti od 120x50 cm a více a to ještě s předpokladem že v místnosti s teráriem není stálá teplota 24°C a více, pak už i takto velké terárium se bude přehřívat a bude v něm nedostatek kyslíku a tudíž želvě pomalu zaděláváte na zdravotní problémy, přinejmenším o předčasnou únavu. Pamatujte že evropským želvám mnohem více ublíží trvalé vysoké teploty než teploty nízké.
A dále:
1) Nikdy nemažte želvu žádnými olejíčky či mastičkami (kromě léčebných indikací).
- Želva přijímá vodu celým povrchem těla, vláha se jí vstřebává pory které se mastičkami ucpou a zabrání vstřebávání životně důležité tekutiny.
2) Nikdy nedržte želvu na úplně suchém substrátu.
- Název suchozemská želva - neznamená v žádném případě to, že žije v čistě suchém prostředí. Želvy potřebují, tak jako v přírodě k večeru padne rosa a ony se zahrabou do vlhké hlíny, vlhký substrát v teráriu. Mláďata želv především!!!!
3) Nepoužívejte nevhodný substrát.
- Nevhodné jsou různé štěpky, kůry, umělé podestýlky pro hlodavce, hrubý písek, piliny, štěrk nebo pouze kamínky. Africké želvy také bývají alergické na prach z kokosové drti nebo rašeliny.
4) Nikdy nepoužívejte topné kameny.
- Tyto kameny nebezpečně vysušují želvu zespodu odkud naopak potřebují nabírat vláhu!!! Želvám se topí pouze zvrchu prostřednictvím vyhřívací žárovky nebo UVb výbojky.
5) Pozor na přehřívání terária.
- Terárium menší než 100x50 cm nesmí být uzavřené! V teráriu musí být zachováno teplotní rozmezí od nejteplejší strany u výhřevky s postupným poklesem k 22°C u evropských želv a 25°C u afrikých želv, ke druhé straně terária kde je umístěn teploměr právě pro kontrolu případného přehřátí prostoru terária. Doporučuji plně otevřené chovné prostory jako jsou želví stoly.
6) Krmte pouze zelenou stravou, želvě v přírodě přirozenou.
- Do stravy želvy nepatří - piškoty, jakékoliv pečivo, tvaroh, vajíčka, maso, a jiné zbytky z vaření. Dále cirusové plody a špenátový list. Želvy mají vyvinuté trávení pouze na stravu která je jim běžná v přírodě. Ovoce podáváme pouze doplňkově. V případě granulí pouze doplňkove a to pouze speciální pro suchozemské želvy!!!!
7) Nešetřete na UVB lampách.
- Pro želvy je životně důležité UVB záření které mají v přírodě od slunce. V teráriu ho, protože UV záření neprojde zkrze sklo, musíme nahradit speciáními lampami které UVB vydávají. Pouze prostřednictvím tohoto záření totiž želva dokáže z potravy zpracovat živiny a tolik důležitý vápník!!!
8) Nenuťte želvu do ničeho co sama nechce.
- Neočekávejte od želvy že se bude chovat podle nějaké předlohy nebo tak jak od ní chceme my. Nucené změny pak přináší želvě pouze stres.
Neměňte želvě prostředí terária pokud to nebude nezbytně nutné.
9) Netopte a nesviťte želvám v noci.
- Studenokrevný plaz potřebuje noční poklesy teplot k odpočinku organizmu. U evropských želv je tento pokles klidně k 15°C, ve venkovním výběhu pak i více podle počasí samotného. Vyjímky jsou pouze teplomilné druhy z Afriky a pod. kde jsou pak noční teploty specifické podle konkrétního druhu. I tak platí nutný pokles teplot oproti denním.
10) Nedělejte želvám v životě teplotní guláš!!!
Nepřenášejte želvy umístěné ve venkovním výběhu na noc domů při nočních poklesech teplot. Evropské želvy v pohodě snesou a (není jim zima) teploty k 5°C. Přenesením domů jim způsobujete teplotní nestabilitu.
11) Pravidelně vážit želvy, je to jediný spolehlivý způsob jak uhlídat jejich kondici a zdravotní stav.
12) Nikdy nettopte evropským želvám (testudo) po celý ro stejně, tyto želvy bezpodmínečně potřebují období odpočinku v nízkých teplotách. Viz sekce - Zimování příp. Želvy a teploty, a Roční období.