Parazité želv

Náš chov ještěrů.
1 2 3 4 5

Parazité želv.

Předně chci podotknout že, vnitřní parazité jsou úzce specifičtí co se týká svého hostitele, coz v praxi znamená že, se nenakazí parazity od psů,  koček a jiných domácích zvířat a totéž naopak, včetně lidí.

Kapitola která si zaslouží pozornost nejen velkochovatelů želv.

Základní prevencí proti rozmnožení parazitů, je hygiena chovu. Denní odstraňování trusu a zbytky potravy v teráriu ale i ve výběhu.

Další důležitou prevencí, je pravidelná kontrola trusu želv. Osobně provádím rozbory na jaře a potom na podzim před zimováním. Z každé skupiny odeberu vzorek který nechám vyšetřit na parazitologii v SVU Suchdol Praha.

Nejčastějšími parazity želv, jsou roupi, se kterými želvy v malém množství běžně žijí bez jakých koli zdravotních problémů. V případě přemnožení u jednoho jedince ve skupině je ale potom nutné přeléčit celou skupinu aby se parazit neroznášel stále dokola. 

Dalším ale poněkud obávanějším parazitem u želv bývá škrkavka, která při přemnožení napáchá na želvách nemalé škody a tudíž je v želvím organismu jakékoli množství nežádoucí.

Příznaky těchto parazitů se projevují, ztrátou hmotnosti želv i když žerou a v pozdějším stádiu i nechutenstvím. Takto zamořené želvy "na základě rozboru trusu" je nutné hned přeléčit přípravkem Panacur 2.5%. Lék dávkuji 2-4ml/1kg želvy,  dvě až tři dávky (podle síly zamoření), vždy po 7 dnech.   

Samostatnou kapitolu si zaslouží další parazité z rodu bičíkovců.

 Prvok na kterého si dávat pozor,  jinak pro želvy komenzál, je Trichomonadida.

Ačkoli s nimi želvy běžně žijí, je třeba jim při vyšetření trusu věnovat pozornost, jejich přemnožení většinou ukazuje na nějaký pimární problém v zažívacím traktu. Totéž je i s nálevníkem Nyctotherus který jinak funguje jako komenzál v trávrní želv.

Příznaky jsou, dlouhodobý řídký trus až průjem a možná je i ztráta hmotnosti. Při přemnožení parazitů v trávícím traktu může vzniknout až zánětlivé onemocnění střev, zácpy a jiné komplikace.

Od jisté doby, jsem zastáncem podrobného rozboru trusu kde vyjdou najevo i tito prvoci. 

Běžně je totiž možné nechat si udělat rozbor trusu u mnoha veterinárních lékařů kteří ale z pravidla mají pouze základní vybavení kde odhalí větší parazity jako jsou roupi a škrkavky, ale unikne jim mnohem menší prvok.

Rozbory tedy vždy posílám nebo odvezu na Státní veterinární ústav v Praze Suchdol, kde jsou ochotni a vybaveni na kvalitví úrovni. Nehledě na cenu, která na některých veterinách přijde mnohem dráž.

V případě silného zamoření těmito prvoky, je vhodná léčba přípravkem Entizol (Metronidazol), dávkování je 50 mg na 1 kg váhy želvy, podáváno orálně pět dnů po sobě, buď rozpuštěné ve vodě aplikuje se sondou do žaludku, nebo podstrčením dávky tablety v potravě. Musíme ale dohlédnout na to aby želva pozřela celou dávku, při slabších nebo nepravidelných dávkách nebude léčba účinná.

Léčbu konzultujte s odborným veterinárním lékařem!!!

Přeji všem aby žádné z těchto léků nepotřebovali.

Každý lék je pro želvy zátěž organizmu.

NIKDY NEODČERVUJTE PREVENTIVNĚ!!!!!  vždy pouze na základě výsledků rozboru.

Dohromady ve společném prostoru se důrazně nedoporučuje chovat, evropské druhy s africkými. Například evropské Testuda žijí s určitými parazity a bakteriemi které ale při přenesení na rod Geochelone můžou způsobit vážné zdravotní problémy vedoucí k nejhoršímu.

 

Tímto bych všem chovatelům doporučil...dělejte si pravidelné rozbory trusu u svých mazlíků a chovanců a vyvarujete se naprosto zbytečným problémům ve svém chovu a v chovech dalších v případě prodeje odchovů.

 Rozbor samotný není žádná věda a ta stovka i kdyby dvě,  jednou do roka se vám jednou vyplatí.

Víte že nemusíte běžet s trusem k veterináři......a platit za služby navíc. ano, existují totiž tzv. svozy vzorků na pobočkách státní veterinární správy, které jsou v mnoha větších městech a v Praze i několik. Na tuto správu jen odvezete vzorek v obálce se zkumavkou a formulářem a požádáte o svoz na SVU Praha kde Vám rozbor udělají a výsledky s fakturou zašlou domů na Vaší adresu uvedenou ve formuláři který si stáhnete zde a vyplníte, nebo na stránkách SVU Praha s požadavkem na parazitologické vyšetření.

Cena je i s poštovným velice slušná.