Péče a koupání

Náš chov ještěrů.
1 2 3 4 5

Jako  každé zvíře, tak i želva potřebuje nějakou základní péči.

Kromě každodenního krmení, čištění chovného prostoru od zbytků potravy a trusu, jsou i další věci na které by měl chovatel dbát.

Jsou to:

Kontrola délky a zdraví drápků:

kontrolujeme čas od času aby drápky nebyly přerostlé nebo poraněné, prasklé do lůžka a podobně.

pokud mají želvy dostatek materiálu k obrušování drápků, pak nebývá problém s přerůstáním. Ale když želva žije třeba pouze na měkkém podloží, časem jé drápky začnou přerůstat a může si je i poranit zalomením, nebo můžou praskat. Proto je potřeba mít v teráriu i ve výběhu dostatek plochých hrubších kamenů.

V případě přerostlých drápků musíme přikročit ke zkrácení, a to buď sami vhodnými kleštičkami na to uzpůsobenými pokud si troufneme, nebo zajít k veterináři.

Kontrola zobáku:

Při nesprávném složení krmných dávek, časem může začít želvě přerůstat i zobák. Takové želvy pak mají problémy s příjmem potravy a v horších případech jim i zobák může prasknout až do čelisti což se potom hůře odstraňuje a léčí.

Prevence přerůstání zobáku je, správná strava a doplňky stravy.

Hlavní je podávání potravy i s tvrdými složkami, jako jsou košťály zelí, byliny i se stonkami, mrkev vcelku nebo větší kousky, při podání jablka tak i s omytou slupkou.

Dále je pak velice vhodná sepiová kost, kterou si želva jednak brousí zobák a navíc přijímá velice důležitý vápník.

V případě přerostlého zobáku musíme opět zakročit a zobák obrousit pylníčkem. Je to složitější zákrok především protože se musí želva držet za hlavu a otevře se jí zobák aby bylo možné ho obrousit. Je lépe tuto činnost provádět ve dvou. Pokud je zobák příliž přerostlý, pak se musí opatrně postupně odštípat štípačkami na nechty tak aby nepraskl a poté ho dobrousit do konečného stavu.

Většina začínajících chovatelů se na tento zákrok necítí a tak je mnohem jistější zajít k odbornému veterináři.

 

Kontrola stavu krunýře:

Na kontrolujeme hlavně případnou přítomnost plísní, které se projevují světlými nebo i tmavšími fleky, loupáním a praskáním štítků krunýře. Takový nález se pak musí ihned začít léčit. (viz nemoci želv).

Dále pak kontrolujeme případné oděrky nebo jiné poranění, v létě ve venkovním výběhu také přítomnost klíšťat.

Na přítomnost líšťat ale musíme želvu důkladně prohlídnout celou a to včetně záhybů a kůže na končetinách schovaných i uvnitř krunýře.

 

Udržování čistoty:

Také želvy by se měly udržovat v čistotě a to hlavně krunýř kde se usazuje prach a společně s vlhkem pak ucpává pory a usazuje se mezi jednotlivými štítky.

Proto je více než vhodné když vlhčíme terárium,  želvy opláchnout rozprašovačem nebo upravenou lahví která má malým vrtáčkem provrtané víčko takže je to taková kropička (sprcha).

Koupání:

Samotné koupání by nebylo až tak důležité pokud má želva vhodné podmínky, t.j. dostatečně vlhký substráta na spaní a pod výhřevnou lampou, dále dost velkou ale nízkou misku s vodou do které si může kdykoli celá vlézt a pravidelný příjem čerstvé zelené potravy.

V přírodě želva zřítka kdy potká louži ve které by se mohla celá vykoupat, k běžné očistě jí stačí občasný déšť nebo noční rosa.

Takže pokud se už pro koupání rozhodnete, musíte dodržovat teplotní pravidla aby vám želva zbytečně nenastydla nebo jste ji nepřivodili velkým teplotním šokem srdeční selhání.

Teplota vody ke koupání musí odpovídat momentální teplotě želvy. Nejlépe tedy koupu želvy částečně ohřáté, tj. když se v teráruiu nahřejí a opustí místo pod lampou. Pak může být voda přiměřeně teplá.

Pozor, nikdy nevložit studenou želvu do teplé vody a naopak ohřátou do studené!!!!!!

Připravíme si vhodnou nádobu, misku, lavor případně vanu, do které napustíme čistou vlažnou vodu tak, aby hladina vody dosahovala těsně pod hlavu nejmenší želvy. Nemusíte se bát,  želva se neutopí, ale vystrčí hlavu výš.

Víme že želva potřebuje vláhu a mláďata nejvíce. Koupáním želvám zajistíme případný nedostatek vody a vláhy a navíc se při koupání většina želv vyprázdní.

Koupeme 5 až 15 minut v teplé místnosti. Některým jedincům se koupání líbí, a jiní ho nemusí milovat tak je necháváme kratší dobu, (nekoupeme násilím).

Po vykoupání nevrátíme želvy pod výhřevnou lampu, ale do střední části terária.

Nejbezpečnější forma koupání želv je, dát do prostřed terária větší misku s vodou (ale nízkou tak, aby v ní nebyly želvy uvězněné), nechat ohřát hodinu na teplotu v teráriu a pak do ní želvy vkládat a případně omýt. Po očistě misku z terária odstraníme. Nenutíme násilím pokud z misky želva hned vyleze, po druhém pokusu jí necháme běžet.

- Do péče o želvu rozhodně nepatří mazání krunýře jakými koli mastičkamy, (povrch krunýře musí být porézní aby mohl přijímat vláhu).